1. Novembra 2024.

Šta je Kim Džong Un testirao: “Najjača raketa na svijetu”

Severna Koreja se u petak pohvalila da je nova interkontinentalna balistička raketa koju je upravo testirala “najjača na svetu”, tvrdnja koja se smatra čistom propagandom nakon što su je stručnjaci ocenili kao preveliku da bi bila korisna u ratnoj situaciji.

ICBM lansirana u četvrtak letela je više i duže nego bilo koje drugo oružje koje je Severna Koreja testirala. Ali strani stručnjaci kažu da test nije pokazao da je Severna Koreja savladala neke od poslednjih preostalih tehnoloških prepreka da poseduje funkcionalne ICBM koje mogu da udare kopneni deo SAD.

Severnokorejska centralna novinska agencija identifikovala je raketu kao “Hvasong-19” i nazvala je “najjačom strateškom raketom na svetu” i “savršenim sistemom naoružanja”.

Zvanični mediji navode da je lider Kim Džong Un posmatrao lansiranje, opisujući ga kao izraz odlučnosti Severne Koreje da odgovori na spoljne pretnje bezbednosti Severne Koreje.

Boja i oblik izduvnog plamena koji se vidi na fotografijama severnokorejskih medija o lansiranju ukazuju na to da projektil koristi prethodno napunjeno čvrsto gorivo, što oružje čini okretnijim i težim za otkrivanje od tečnog goriva.

Međutim, stručnjaci kažu da fotografije pokazuju da su ICBM i njena lansirna raketa preveliki, što postavlja ozbiljno pitanje o njihovoj mobilnosti i mogućnosti preživljavanja tokom rata.

“Kada rakete postanu veće, šta se dešava? I vozila postaju veća. Kako lanseri transportera i podizanja postaju sve veći, njihova mobilnost se smanjuje”, rekao je Li Sangmin, stručnjak sa Južnokorejskog instituta za analizu odbrane.

Procenjeno je da je Hvasong-19 dugačak najmanje 28 metara, dok su napredne američke i ruske ICBM dugačke manje od 20 metara, rekao je Čang Jang-keun, stručnjak za rakete u Korejskom istraživačkom institutu u Seulu. On je sugerisao da je veličina projektila verovatno pomogla južnokorejskim obaveštajnim vlastima da unapred otkriju plan lansiranja.

https://youtube.com/watch?v=91sQUFZp1o0%3Fsi%3DGT-YZQm6fBW5Foyv

“U slučaju sukoba, takvo izlaganje oružje čini metom preventivnog napada protivnika, tako da bi postojao veliki problem preživljavanja”, rekao je Čang.

Li Ilvoo, ekspert Korejske odbrambene mreže u Južnoj Koreji, rekao je da je Severna Koreja možda razvila veću raketu za nošenje većih i razornijih bojevih glava ili višebojnih glava. Ako je to slučaj, Li je rekao da je Severna Koreja mogla da koristi tečna goriva jer ona stvaraju veći potisak od čvrstih goriva. Rekao je da se neka napredna tečna goriva mogu čuvati u projektilima nekoliko nedelja pre poletanja.

Li je rekao da je Severna Koreja možda postavila lažnu, praznu bojevu glavu na Hvasong-19 da bi letela više.

Poslednjih godina, Severna Koreja je prijavila stabilan napredak u svojim naporima da nabavi rakete sa nuklearnom glavom.

Mnogi strani eksperti veruju da Severna Koreja verovatno ima rakete koje mogu da nanesu nuklearne udare na celu Južnu Koreju, ali još uvek nemaju nuklearne rakete koje mogu da pogode kopneni deo SAD.

Prepreke koje tek treba da prevaziđu, prema ekspertima, uključuju osiguravanje da njihove bojeve glave prežive toplotu i stres pri ponovnom ulasku u atmosferu, poboljšanje sistema za kontrolu visine i navođenja za rakete i mogućnost korišćenja više bojevih glava na jednoj raketi za poraz raketne odbrane.

“Sticanje tehnologije ponovnog ulaska je trenutno najvažniji cilj u razvoju raketa Severne Koreje, posebno za ICBM, ali umesto toga oni samo povećavaju domet. Ovo možda ukazuje na to da još uvek nemaju poverenja u svoju tehnologiju”, rekao je Li Sangmin.

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare